Odborná terminologie

Alfa Hydroxy Kyseliny

Alfa Hydroxy Kyseliny (AHA) - jsou kyseliny získávané z různých rostlin a plodů. Nejčastěji se setkáváme s kyselinou glykolovou estrahované z cukrové třtiny. Její nízká molekulární hmotnost usnadňuje pronikání do pokožky, kde stimuluje metabolismus buněk, které jsou zodpovědné za obnovu pokožky a tvorbu kolagenu.
V čistících kosmetických přípravcích podporuje jemnou exfoliaci a následnou eliminaci odumřelých buněk na povrchu pokožky tím, že sníží přilnavost jejich spojů.
Silná metabolická schopnost alfa hydroxy kyselin je využívána k redukci viditelnosti vrásek a drobných pigmentových skvrnek.Napomáhá ozdravení pokožky poničené sluncem.

Akné

Příčiny:
Akné je onemocnění mazových žláz kůže. Příčin jejího vzniku je několik a vzájemně se kombinují. Důležitou roli hraje hormonální nerovnováha především androgenních hormonů, zvýšená míra rohovění vývodných cest mazových žláz, vedoucí k uzávěru mazové cesty, a zánět vznikající kolem komedonu.

Typické projevy:
dle stavu - od drobných komedonů (čelo, brada) až k zánětlivých splývajícím ložiskům. Akné se typicky objevuje v místech zvýšeného počtu mazových žláz, tj. na čele, bradě, nosu a v jeho okolí, dále na hrudi přibližně po úroveň dolní hranice hrudní kosti a na zádech po dolní úhel lopatky.

Akné se může vyskytnou v každém věku bez ohledu na pohlaví.

Rizikové faktory:
akné v rodinné anamnéze, nevhodná vysušující nebo naopak nadměrně promašťující kosmetika, intenzivní opalování, některé léky, nevhodná dekorativní kosmetika (komedogennost)

Výživa:
Má menší vliv, než se dříve předpokládalo. U osob se sklonem k akné jsou provokujícím faktorem čokoláda nebo kakao, ostrá jídla, tučná jídla. Samostatně akné vyvolat nemohou.

Kyselina azealová

Kyselina azaelová se používá v medicíně k léčbě mírného až středního akné. Účinkuje tak, že zabíjí bakterie v pórech kůže. Také snižuje vytváření keratinu, který je přírodní látkou podporující růst těchto bakterií. Rovněž se používá jako gel k léčbě růžovky díky schopnosti tlumit zánět.
K možným použitím kyseliny azealové také patří léčba kožních pigmentací, jako jsou například melasma a pozánětová hyperpigmentace,zejména u pacientů s tmavějšími kožními typy.


Turgor

Turgor je termín používaný v biologických vědách k popisu vnitřního tlaku pletiv a tkání. Tento tlak je výsledkem součtu napětí a tlaků jednotlivých buněk, ze kterých je tato tkáň/pletivo složena.
Výraz turgor se používá také pro rozpínání tkání či orgánů způsobené jinak než osmotickým tlakem. Například turgor hrudního koše nebo turgor kůže a odkazuje prostě k jjejich napnutí. Jde však o obecné vyjádření.
V užším slova smyslu se turgor v lékařství popisuje při fyzikálním vyšetření. Při dehydrataci (ztrátě tekutin a tím i snížení turgoru buněk kůže) se při vytažení kožní řasy(obvykle štípnutí na předloktí) ta nevrátí do své původní polohy, ale zůstane zdeformovaná. Fyziologická, tudíž přirozená ztráta turgonu nastává ve stáří.

Tonus

Tonus -napětí, v původním fyzikálním smyslu napětí svalu nebo stěny cévy i ve smyslu přeneseném nervové napětí. Tonus -pružnost,elasticita,je dán stavem elastického a kolageního vaziva.

Kyselina hyaluronová-elixír mládí pokožky

Kyselina hyaluronová má blahodárné účinky na stárnutí pokožky.Tvoří jednu z hlavních složek mezibuněčné hmoty a je součásti pojivových, epitelialnícha nervových tkání. Ve velkém množství se nachází v očním sklivci, kůži a chrupavkách. Celkem 55% z celkového obsahu této kyseliny v lidském těle se fyziologicky nachází v pokožce. Výzkumy prokázaly, že s přibývajícím věkem obsah kyseliny hyaluronové v pokožce rapidně klesá a tento pokles vede ke vzniku vrásek a dalším projevům stárnutí pokožky.

Kolagen

Kolagen je vláknina ve vodě nerozpustná bílkovina tvořící základ pojivových tkání, tedy vaziv, chrupavek a kostí. Tvoří 25-30% všech proteinů v těle savců , 70% kůže a dokonce 10% naší celkové hmotnosti , což jistě nejsou zanedbatelná čísla. Nicméně pochopitelná, vždyť vazivo je součástí naprosté většiny orgánů.
Slovo kolagen má původ v řeckém kolla, což znamená klíh. A právě klíh se vařil ze zvířecích šlach. Kolagen ovlivňuje vzhled naší pokožky, kvalitu vlasů, nehtů i zubů a vděčíme mu za pohyb bez bolesti , tedy za zdravé klouby a vazy. S postupem věku ovšem naše tělo ztrácí schopnost kolagen samo vyrábět. Jeho nedostatek se pak projevuje stárnutím kůže, zhoršenou kvalitou vlasů, lámáním a třepením nehtů, bolestmi kloubů, loupáním v zádech. Vazivo přichází o svou elasticitu a zdá se, jako bychom vysychali.